Wihart Ferenc

MENÜ

Dákay Ferenc visszaemlékezései

 

Álljon itt Dákay Ferenc és Dr. Kissné Wihart Antónia levelezése – illetve a Dákay Ferenc által Antóniához írt levelek, amelyeket Wihardt Emilia és Wihart Feri bácsi gyermekei váltottak egymással, első unokatestvérek, akik a magyar rendszerváltás hajnalán felfedezték egymást. Az első levelet Anyám, Antónia írta…

 

 

Dákay Ferenc sz. k. repülő főhadnagy (Rákosszentmihály 1915- Stuttgart 2003) Schramek Emilnek, a székesfővárosi szegénykórházak gazdasági felügyelőjének és Wihardt Emiliának a fia. Schramek családi neve a m. kir. igazságügyminiszter úr által 4047/I.M. 1939. sz. alatt kormányhatóságilag megerősített örökbefogadás folytán „Dákay” névre módosult. Nevezett eddigi Schramek családi nevének elhagyásával kizárólag „Dákay” nevet volt köteles viselni. (…) (Rend. sz.:31.464/eln.le. II. 1940.) (In:10. számú Honvédségi Közlöny, 1940. március 16.) Tulajdonképpen Dákay Sándor hadbiztos vezérőrnagy, a nagybátyja fogadta örökbe.

„Stuttgartban élt magyar szobrász, festő, éremművész. 1968-től Gerlingenben élt. Magántanárként szobrászati kurzusokat tartott Stuttgartban. Ő tervezte az 1972-es müncheni olimpia érmeit.” (Internet:Heraldiaki Lexikon)

 

„Dákay Ferenc berepülő pilóta, távolfelderitő, majd a hadüzenet után német parancsnokság alatt bombázókötelék parancsnok az orosz fronton. Budapesten esik Emil bátyjával orosz fogságba nem messze a szülői háztól a Városmajornál. Hadifogságból visszatérve mindkettőt elitélik a légierő tisztjei elleni koncepciós perben. Ferenc édesanyja halála után elhagyta az országot. Németországban telepedett le, ahol rangjának és kettős vaskeresztjének megfelelő német katonai nyugdijat kapott. Hamvai a Szervita téri templomban vannak. (Háborús keresőszolgálat: Dákay Péter)”

 

„Mindszenty József hercegprímásról, szobráról, illetve alkotójáról szóló MTI hír:

Budapest, 1989. december 26.

Mindszenty József katolikus pap, esztergomi érsek, bíboros, Magyarország hercegprímása, 1892. március 29-én született Csehimindszenten. Meghalt 1975. május 6-án Bécsben. A képen: Mindszenty József hercegprímás letartóztatásának 41. évfordulóján a Nemzeti Párt, a Mindszenty Emlékbizottság és a Keresztény Nemzeti Únió a Jurta Színháznál felállította Mindszenty József bronz mellszobrát, Dákay Ferenc Stuttgartban élő szobrászművész alkotását. A szobrot Dékány Vilmos esztergomi segédpüspök szentelte fel.” Fotó: Manek Attila.

A szobor eredetijéről, mely az első Mindszenty szobor Európában, a Jurta Színháznál felállított, pedig a bíboros első magyarországi szobra, álljon itt az európai magyar katolikusok lapjának”, az  „Életünk” cikkének 1996 februárban  (akkor 100 éve 1896. februárjában, 20-án hunyt el dédapja, Wihart József )–  megjelent rövidített változata.

A Stuttgarti Magyar Katolikus Misszió 1984-ben Dákay Ferenc bronzszobrát a St Martin kápolna előterében állította fel. A legfőbb szorgalmazó Fejős Ottó főlelkész, a Misszió akkori lelkésze. Dákay dédapját Wihart Józsefet, a pozsonyi Szent Márton Székesegyházban keresztelték. Nota benne: Levelezőpartnere, elsőfokú unokatestvére Wihart Ferenc építész és Gulyás Margit lánya, Antónia is hű maradt a dédapai örökséghez, olyannyira, hogy első férjét - szintén repülő tiszt -, akárcsak őseit a feldebrői Szent Márton Plébániatemplomban keresztelték. A kápolna és környékének 1995-ös nagyméretű renoválása szükségessé tette, hogy a mellszobrot a Bruder Klaus plébániatemplom elé helyezzék át, mely templom havi kettő magyar nyelvű szentmiséje által a stuttgarti katolikus magyarság találkozóhelye volt.

 

  1. levél

                                                                                                                                                                                                          (1989. W.K.T.) Szeptember 29.

 

Kedves Antonia!

Elnézést a levélpapírért, ez van kéznél. (kockás ívpapír W.K.T.) Okt 16-20. között költözünk és műtermem maradékait össze kell szednem. Képzelheted milyen kupi van körülöttem. Amilyen bőven csak tudok és közben el nem alszom – este 11 óra van – válaszolok kedves leveledre. Köszönöm a híreket. Semmilyen újság-híradásról nem tudtam. Előre is köszönöm, ha ilyeneket is összeszednél és megküldenéd. – Jelenlegi cikkben 2 hiba van; nem gipsz másolatot adtam ajándékba, hanem az eredeti példányt, amiről a Stuttgartban felállított bronzöntvény készült, másodszor nevemet a végén y-nal írom, illetve írjuk nagybátyám és mi hárman volt Schramek testvérek, illetve utódaik.

A szobor története: A bíboros stuttgarti látogatása után még 1975-ben készítettem egy-két gyenge fénykép és személyesen nyert benyomásom alapján. Ha kissé elhagyta magát, kiült arcára a keserűség, mely szerintem főleg abból származott, hogy a pápa megvonta a hercegprímási tisztét és nem a börtön illetve az U.S.A. követségen átélt 15 év, mely végül is azzal zárult, hogy Nixon és a szovjet államfő (Hrustyov vagy már Brezsnyev?) megállapodása folytán eltanácsolták a Követségről, tulajdonképpen megvonták az asyl jogát. Volt a múltból másodpercekig tartó emlékem is Róla, mikor a Gyűjtőfogház gyengélkedőjének folyosóján eltuszkolták mellettem.  (Én ott is raboskodtam.) Persze akkor jóval fiatalabb volt. – A szobrot a stuttgarti kath. misszió akkori vezetőjének, Fejős Ottó főtisztelendőnek kezdeményezésére a misszió tagjainak közadakozásából öntötték bronzba és évekig tartó huza-vona után tudta csak felállítattni a jelenlegi helyén, ki nem mondom, de végül is politikai okból sem állami-városi, sem egyházi nyilvános (2.oldal) területen – beleértve templom belsejét is nem adtak helyet. Végül is Ottó szívós rátartiságának köszönhető, hogy Stuttgart Olga Str. 93/a. sz. alatti u.n. Begegnungstätte (valahogy így írják) de jobb ha így írod, Haus St. Matheus (valójában Haus Martinus, Stuttgart-Mitte  W.K.T.) bejárata előtti fedett előterében az intézmény vezetője adott helyet. A szobor az utcáról nem látható, ha a nyitott kertbe belépünk balra egy kis kápolna van, ahol a missziónk miséit tartja, jobbra, tehát a kápolnával szemben lépcsőn kb. félemeletnyit felmenve tágas térben áll a szobor. Talán előtalálok holnap fényképet a helyszínről. Ez év júniusában a Jurta Színház képviselői jártak itt és értesültek róla - én akkor nem találkoztam velük – közös ismerősnél – ön keresztül érdeklődtek kaphatnának-e egy másolatot. Erre én megígértem – közvetve – hogy az eredetit elvihetik, ajándékba adom e nemes célra. E hónapban itt voltak érte és haza vitték. Fényképet is adtam nekik 2 példányban elkérheted tőlük. Nekem már csak egy van az albumomban. Ha holnap még előtalálok valamit Róla mellékelem, a levél végén megírom a nevét, kihez fordulj. (csillag) – Nem tudtam, hogy újságírással foglalkozol , sem gerlingeni kapcsolatról. Én nem emlékszem, vagy Te emlékszel így, hogy meg akartad írni? Ha érdekel és helyesnek találod akkor Neked küldöm meg azokat a rólam írt dokumentációkat, melyet egy magyar múzeum (Óbuda Fő tér) kért és majd Te adod át nekik. Október 20-tól címünk: Froo (? W.K.T.)  Stuttgart 1. Marienstrasse 31.

Kedves Antonia. Jelenleg nem tudok bővebb információt adni.

Szeretettel ölel

Babos (családi beceneve)

(csillag) Romhányi László

Asztali nézet