Wihart Ferenc
forrás: Geheimes Staatsarchiv Preussischer Kulturbesitz (Berlin-Dahlem) őrzi, levéltári jelzete GStA PK, I. HA Rep. 176 Heroldsamt Nr. 10441. szám
Wildschütz (Vlčice) kastély 1902.01.11.
a csehországi Trutnov mellett
...
A berlini Királyi Címerhivatal
A legalázatosabban kérnék információt a következőkről:
Egy elődöm, Anton Wihard, született 1735. 03. 25-én Liebauban, Porosz Sziléziában, meghalt Bécsben 1818. 08. 05-én mint császári-királyi őrnagy és alőrmester a nemesi ... gárdában, felesége Maria Johanna Christiana Elisabeth von Wedel volt (ő első szülésébe halt bele lányával együtt és 1764. 05. 14-én temették el családi sírboltunkba a liebaui plébániatemplomban), a liebaui egyházi anyakönyvben a megfelelő halotti bejegyzésben von Wedel férjeként Anton von vagy de Wihard, Modena hercegének cs. és kir. dragonyosezrede főhadnagya van megnevezve, hasonlóképp Anton von Wihardként sorolják fel ugyanőt az akkori cs. és kir. rangjegyzékben, és a hivatalos halotti bizonyítványban - kelt Bécsben, 1818. 08. 05-én - von Wihardnak nevezik.
Wihard főhadnagy a hétéves háborút osztrák tisztként harcolta végig, foglyul ejtették és Küstrinbe (Kostrzyn nad Odrą) vitték az erődbe, ott ismerkedett meg von Wedel kisasszonnyal, aki állítólag az akkor küstrini parancsnok lánya volt, és feleségül vette őt. Miután Liebauban nincsen meg az esketési bizonyítvány, csak a halotti bizonyítványok állnak rendelkezésre Liebauban és Bécsben, feltételezem, hogy a párt egy tábori pap adta össze Küstrinben (von Wedel kisasszony evangélikus volt, Wihard katolikus). Most az lenne a legalázatosabb kérésem, hogy szíveskedjenek közölni velem, hogy az ottani iratokban található-e bármi Anton Wihard megnemesítéséről, mivel kétségtelenül polgárnak született, és hogy talán megkaphatnám-e a Királyi Címerhivatal közvetítésével von Wedel kisasszony és Anton von Wihard esketési bizonyítványát, mert nekem ez szorgalmas erőfeszítéseim ellenére nem sikerült sem Küstrinben, sem Berlinben.
Még meg kell jegyeznem, hogy Anton von Wihard kettős címert használt (az eredeti egy aláírással együtt az én birtokomban van), mégpedig a Wedel-féle és a mellékelt, valószínűleg Wihard-féle címert. A Wihard család évszázadok óta máig szakadatlanul Liebauban lakik Porosz Sziléziában, és mivel a család fejeként én birtokolom 1659-ig visszamenőleg annak minden papírját, okiratát, krónikáját, családfáját ... annak leszármazására vonatkozólag, de onnan nem jutok tovább, mivel minden megkeresésemre azt a választ kapom, hogy a harmincéves háborúban elégtek, elvesztek az egyházi anyakönyvek vagy akár még el sem kezdték vezetni őket, ezért nagyon lekötelezne a Királyi Címerhivatal, ha megtudhatnám, hogy valahol még létezik-e még egy Wihard család a Német Birodalomban, és hogy honnan jött vagy származik.
Most a család Liebauban már csak két férfitagból áll, mégpedig öcsémből, a nyugalmazott hadnagy és szalajkaház-tulajdonos Franz Wihard liebaui lakosból és az alázatos alulírottból.
Már előre is lekötelezett hálát mondva az esetleges információkért megtiszteltetés, hogy
a Királyi Címerhivatalnak
alázatos szolgája lehetek,
Hugo Wihard, nyugalmazott százados és Wildschütz uradalom tulajdonosa, a csehországi Trutnov mellett
levéllezárópecsét
mellékelve egy címer
Anton Wihard címere
született 1735. 03. 25-én Liebauban,
meghalt 1818. 08. 05-én Bécsben
Döntéshozó: .. úr a 92. számhoz
Berlin, 1902. január 22.
a királyi kamarás von Wedel úrnak
méltóságos
helyben, Oberwallstraße 1.
díjtalan
... ... 23.1. 5 dénár porto
8 hét után, 03.23. ...
Méltóságos Uraságod, igen alázatos hivatkozással megbeszélésünkre megtiszteltetés számomra, hogy az Anton Wihardról és feleségéről, szül. von Wedel asszonyról szóló alábbi adatokat megadhatom azzal a kéréssel, hogy utóbbi származását derítsék ki.
Anton Wihard 1735. március 25-én született Liebauban Sziléziában polgárként, majd Modena hercegének cs. és kir. dragonyosezredénél főhadnagyként részt vett a hétéves háborúban, foglyul ejtették és Küstrin erődítménybe vitték. Itt ismerte meg és vette feleségül Maria Johanna Christiana Elisabeth von Wedelt, aki állítólag az erőd akkori parancsnokának lánya volt. Úgy tűnik, az 1763. évben kötöttek házasságot; az esketési bizonyítványt máig nem sikerült megszerezni.
A Kir. Címerhivatal elnöke.
Berlin, 1902. 02. 02.
... ... von Borwitz úrnak
A mellékelt iratokból látni fogja, hogy sajnos nem volt lehetséges megállapítani a szóban forgó kérdésekre a választ. Mondanom sem kell, milyen szívesen szereztem volna kielégítőbb választ Önnek, aki oly sokat tett értem.
Ajánlom magamat további kegyeibe, maradok a legnagyobb tisztelettel
az Ön igen alázatos szolgája
Edgar de Wedel
leirat a ... 246/02. számhoz
Berlin, 1902. február 1.
... Újvárosi Kirchstraße 4-5.
Igen tisztelt atyafi Uram!
Mellékelve visszaküldöm Önnek a Címerhivatal levelét és egyben alázatosan közlöm, hogy ugyanebben az ügyben már 1898-ban széleskörű kutatást folytattam. Wedel-Piesdorf úr atyafink 1898 tavaszán kapta meg Hugo Wihard százados mellékelt levelét és azt 1898 őszén átadta nekem azzal a kéréssel, hogy én dolgozzak a kérelemmel és szíveskedjek válaszolni, és bocsássam meg neki, hogy ő maga nem válaszolt. Nem tudott semmit kideríteni és egy betegség következtében, majd amiatt, hogy Őfelsége kíséretében elutazott Jeruzsálembe, nem talált már időt arra, hogy maga írjon nekik. Én akkoriban azonnal felvettem a kapcsolatot a küstrini parancsnoksággal, és az azt válaszolta nekem, hogy az ottani iratok és az 1758 óta meglévő egyházi anyakönyvek tanúsága szerint a hétéves háború alatt ill. előtte vagy utána nem volt küstrini parancsnok semmilyen von Wedel úr, továbbá hogy egy von Wedel úr lánya és egy Anton Wihard nevű osztrák főhadnagy házasságkötése Küstrinben nem történt meg. A parancsnokság ehhez megjegyzi, hogy az egyházi anyakönyv elején ez a bejegyzés áll: „Akiket az ostrom alatt és után adtak össze szeptember 6-áig, azt az akkori nagy zavargások közepette nem jegyezték fel.”
Családfáimból és a von Wedel család irataiból, továbbá a Titkos Hadikancellária aktáiból sem derül ki, hogy családunk egy tagja a hétéves háború alatt vagy után Küstrin parancsnoka lett volna és lett volna egy Maria Johanna Christiana Elisabeth nevű lánya.
Az egyetlen Maria Johanna von Wedel, aki korban a keresettel pontosan megegyezik, a Drezdai Állami Levéltár adatai szerint 1739-ben született Rüdiger Christian von Wedel lányaként, aki porosz szolgálatban hadnagy volt és 1757. május 2-án a Szász Választófejedelemség nyugalmazott őrnagyaként és Hausdorff lovagi birtok tulajdonosaként halálozott el; felesége egy von Künsberg bárónő volt. Mivel Wihard százados 1898. április 23-i levelében azt adja meg, hogy a liebaui egyházi anyakönyvi kivonatban az áll, hogy az 1764-ben eltemetett Maria Johanna ... von Wedel 25 éves volt, így az ő születési éve megegyezik Rüdiger Christian von Wedel lánya Johanna Mariáéval.
Valószínűleg a Drezdai Állami Levéltárban nem felsorolt Christiana név is megfelelne ennek a Johanna Mariának, mivel apja neve Christian volt, és nővére, az 1737-ben született Augusta Johanna Erdmutha szintén megkapta a Christiana nevet. A számomra hozzáférhető feljegyzések alapján viszont ez a Johanna Maria egy von Nostitz századoshoz ment hozzá. Másik Maria Johanna Christiana nevű Wedel-lány ebben az időszakban nem található.
Különös tisztelettel
Max von Wedel s.k.
referens: ... v. Hassell 246. számhoz
korreferens: ... úr
Berlin, 1902. február 19.
[balra:]
1) a királyi kamarás .. von Wedel úrnak
méltóságos
helyben, Oberwallstraße 1.
...
... ... 02.21.
az 1-hez 5 dénár porto
3 melléklet
2) Hugo Wihard százados úrnak
méltóságos
Wildschütz kastély, Trutnov mellett
[jobbra:]
Méltóságos Uram! Hálás köszönettel és alázattal visszaküldöm folyó hó 2-i levélhez mellékelt, a Wedel család genealógusa és Wihard nyug. százados által írt levelet.
A Királyi Címerhivatal elnöke
... 02. 17.
Méltóságos Uraságodnak a múlt hó 11-i szíves levelére sajnálatunkra csak azt tudjuk válaszolni, hogy próbálkozásaink aziránt, hogy Anton Wihard megnemesítéséről vagy feleségének, szül. von Wedel asszonynak a származásáról megtudjunk valamit, teljességgel sikertelenek maradtak. Pontosabban az utóbbi vonatkozásában csak azt tudnánk Önnel közölni, amit - amint hallottuk - már tudatott Önnek a család genealógusa.
Királyi Címerhivatal
[balra]
A hivatalnak! M. von Wedel úr leveléről másolatot kell készíteni saját aktáinkba.
forrás: Geheimes Staatsarchiv Preussischer Kulturbesitz (Berlin-Dahlem) őrzi, levéltári jelzete GStA PK, I. HA Rep. 176 Heroldsamt Nr. 10441. szám
Schloss Wildschütz 11.1.1902
bei Trautenau, Böhmen
...
Ein Königliches Herold’s Amt in Berlin
ersuche ganz ergebenst um Auskunft über Nachstehendes.
Ein Vorfahre von mir Anton Wihard geboren am 25/3. 1735 zu Liebau Preuss. Schlesien gestorben zu Wien am 5/8. 1818, als k.k. Major und Second Wachtmeister in der adeligen treieren Garde, verheiratet mit Maria, Joanna, Christiana, Elisabeth von Wedel (dieselbe starb im ersten Kindbett sammt Tochter und wurde am 14/5 1764 in unserer Familiengruft in der Pfarrkirche || zu Liebau begraben) wird in dem betreffenden Sterbeact in den Liebauer Kirchenbüchern als Gemahl der von Wedel, Anton von oder de Wihard, Ober-Lieutenant bei dem kais. königl. hochlöblichen Dragoner Regiment Prinz von Modena, genannt, der gleichen wird derselbe in den k. k. Ranglisten damaliger Zeit als Anton von Wihard geführt und in einem antlichen Todtenschein d.d. Wien 5/8. 1818 als von Wihard benannt.
Der Oberlieutenant Wihard machte den siebenjährigen Krieg als oesterreichischer Offizier mit, wurde gefangen genommen und nach Küstrin auf die Festung gebracht, dort lernte er Fräulein von Wedel, die angeblich die Töchter der damaligen Commandanten von Küstrin war, kennen und heirathete dieselbe. Nachdem der Trauschein in Liebau fehlt, nur die || Todtenscheine in Liebau und Wien da sind, nehme ich an, dass das Paar von einem Militärpfarer (Frl. von Wedel war evangelisch Wihard katholisch) in Cüstrin getraut wurden. Meine Gehorsamste Bitte geht nun dahin, mir gef. Mittheilung zu machen, ob in den dortigen Acten sich irdend etwas von einer Erhebung der Anton Wihard in den Adelstand vorfindet, da er unzweifelhaft bürgerlich geboren und ob ich vielleicht durch die Vermittlung der königlichen Herodsamtes den Trauschein der Fräulein von Wedel mit Anton von Wihard erhalten könnte, mir selbst ist er trotz eifrigen Bemühungen weder in Cüstrin, noch in Berlin gelungen.
Bemerken muss ich noch, dass Anton von Wihard ein Doppelwappen führte, (Original sammt Unterschrift befindet sich in meiner Hand) und zwar das Wedel’sche || und das beiliegende, wohl Wihard’sche. Die Familie Wihard ist seit Jahrhunderten bis heute ununterbrochen in Liebau Preuss. Schlesien angesessen und da ich als Chef der Familie bis 1659 zurück alle Papiere, Urkunden, Chroniken, Stammbaum ..., die Abstammung derselben betreffend, besitze, von da ab zurück aber nicht weiter komme, da alle Anfragen dahin beantwortet werden, dass im dreissig jährigen Kriege die Kirchenbücher verbrannt, abhanden gekommen oder wohl auch noch gar nicht angelegt waren, würde ich einem königlichen Herold’s Amte zu sehr grossem Danke verpflichtet sein, wenn ich erfahren könnte, ob noch irgend wo eine Familie Wihard existiert im deutschen Reiche und woher dieselbe wohl kam oder stammte.
Jetzt besteht die Familie in Liebau nur noch aus zwei männlichen Mitgliedern || und zwar meinem jüngeren Bruder Leutnant a.d. und Saleiken Besitzer Franz Wihard in Liebau und dem Gehorsamst Unterzeichneten.
Schon im Voraus meinen allerverbindlichsten Dank für etwaige Auskünfte sagend, habe ich die Ehre zu sein, einem
königlichen Herold’s Amte
ganz ergebener Hugo Wihard, Rittmeister a.d. und Besitzer der Herrschaft Wildschütz bei Trautenau (Böhmen)
Briefentschlußsiegel
anbei ein Wappen
Wappen geführt v. Anton Wihard
geboren 25. 3. 1735 in Liebau
gestorben 5. 8. 1818 in Wien
Dezernent: der Herr Gef. zu N. 92
Berlin, d. 22. Januar 1902.
an den kgl. Kammerherrn ... Herrn von Wedel
hochwohlgeboren
hier Oberwallstraße 1.
frei!
... ab. 23.1.5 d Porto
Nach 8 Wochen 23/3 ...
Euer hochwohlgeboren beehre ich mich unter Bezugnahme auf unsere Besprechung sehr ergebenst, über Anton Wihard und dessen Frau geb. von Wedel nachstehende Angaben mit der Bitte um gef. Ermittelung der Herkunft der letzteren zu machen.
Anton Wihard ist am 25. März 1735 zu Liebau (Schlesien) bürgerlich geboren, nahm dem nächst als Oberleutnant bei dem kais. kgl. Dragoner-Regiment Prinz von Modena am siebenjährigen Kriege teil, wurde gefangen und auf die Festung Küstrin gebracht. Hier lernte er kenne und heiratete Maria Johanna Christiana Elisabeth von Wedel, || angeblich Tochte des damaligen Kommandanten der Festung. Die Ehe ist anscheinend im Jahre 1763 geschlossen; der Trauschein bisher nicht zu beschaffen gewesen.
Am 14. Mai 1764 starb Frau Wihard, geb. von Wedel; Ire Beisetzung erfolgte in der Wihard’schen Familiengruft in der Pfarrkirche zu Liebau. Wihard selbst ist am 5. August 1818 in Wien als kais. kgl. Major und Sekond-Wachtmeister in der adligen Arcieren-Garde gestorben. In Oesterreichischen Diensten hat er sich anscheinend stets von Wihard genannt.
Der Vorsitzende des kgl. Heroldsamts
Berlin, d. 2.2.02.
... ... Herrn von Borwitz
Aus den anliegenden Schriftstücken werden Sie ersehn, daß es leider nicht möglich war die betreffende Angelegenheit festzustellen. Wie gern || ich Ihnen, welcher so viel für mich that – eine befriedigendere Antwort verschafft hätte – brauche ich nicht zu sagen.
Indem ich mich Ihnen fernere Wohlgefallen empfehle, bin ich mit vorzüglichster Hochachtung
Ihnen sehr ergeben
Edgar d. Wedel
Abschrift zu H. J. No 246/02.
Berlin, den 1. Februar 1902.
Sehr geehrter Herr Vetter!
Indem ich Ihnen anliegend die Zuschrift des Heroldsamtes zurücksende, theile ich Ihnen sehr ergebenst mit, daß ich in der gleichen Angelegenheit bereits im Jahre 1898 umfassende Recherchen angestellt hab. Der Vetter Wedel-Piesdorf erhielt im Frühjahr 1898 die anliegende Zuschrift des Rittmeisters Hugo Wihard und hat mir dieselbe im Herbst 1898 mit der Bitte übergeben, die Anfrage meinerseits bearbeiten und beantworen zu wollen und ihn zu entschuldigen, daß er nicht selbst geantwortet habe. Er habe nichts in Erfahrung bringen können und in Folge Krankheit und seiner bevorstehenden || Abreise im Gefolge seiner Majestät nach Jerusalem nicht mehr Zeit gefunden, selbst zu schreiben. Ich habe mich damals sofort mit der Kommandantur in Cüstrin in Verbindung gesetzt und hat mit dieselbe geantwortet, daß ausweislich der dortigen Akten und der seit dem Jahre 1758 vorhendenen Kirchenbücher ein Herr von Wedel während des 7 jährigen Krieges bezw. früher oder später, nicht Kommandant von Cüstrin gewesen sei, sowie, daß eine Vermählung der Tochter eines Herrn von Wedel mit einem österreichischen Oberleutnant Anton Wihard in Cüstrin nicht stattgefunden habe. Die Kommandantur bemerkt dazu, daß am Anfang des Kirchenbuches die Notiz stehe: „Was während der Belagerung und nach der Belagerung bis an den 6. September copuliret worden ist, ist in den damahligen || großen Unruhen nicht aufgezeichnet worden.”
Aus meinen Stammbäumen und Akten der Familie von Wedel sowie aus den Akten der Geheimen Kriegskanzlei geht ebenfalls nicht hervor, daß ein Mitglied unseres Geschlechts während oder nach dem 7 jährigen Kriege Kommandant von Cüstrin gewesen und eine Tochter Maria, Johanna, Christiana, Elisabeth gehabt habe.
Die einzige Maria, Johanna von Wedel, welche im Alter mit der Gefragten genau übereinstimmt, ist die nach den Angaben des Dresdener Staatsarchivs 1739 geborene Tochter von Rüdiger, Christian von Wedel, welcher Leutnant in preußischen Diensten war und am 2. Mai 1757 als Kursächsischer Major a. d. und Besitzer des Rittergutes Hausdorff verstorben ist; || seine Gemahlin war eine Baroneß von Künsberg. Da der Rittmeister Wihard in seinem Schreiben vom 23. April 1898 angiebt, daß in dem Auszuge des Liebauer Kirchenbuches angeführt ist, daß die 1764 beigesetzte Maria, Johanna .... von Wedel 25 Jahre alt gewesen sei, so stimmt das Geburtsjahr mit der Johanna Maria benannten Tochter des Rüdüger, Christian von Wedel überein.
Auch der im Dresdener Staatsarchiv nicht genannte Name „Christiana” würde für diese Johanna, Maria voraussichtlich auch zutreffend sein, da der Vater Christian hieß und ihre ältere Schwester, die 1737 geborene Augusta, Johanna, Erdmutha, ebenfalls Christiana heißt. Nach den mir zugänglichen Aufzeichnungen hat aber diese Johanna, Maria einen Rittmeister von Nostitz geheirathet. Eine andere || Wedel’sche Tochter des Namens Maria, Johanna, Christiana aus jener Zeit ist nicht auffindbar.
Mit vorzüglicher Hochachtung
gez. Max von Wedel
Referent: ... v. Hassell zu No. 246
Correferent: der Herr Gef.
Berlin, d. 19. Februar 1902.
1) an den kgl. Kamerherrn ... Herrn von Wedel
hochwohlgeboren
hier Oberwallstraße 1.
p.d.S.
... ab. 21.2.
ad 1: 5 d Porto
3 Anl.
2) An den Rittmeister ... Herrn Hugo Wihard
hochwohlgeboren
Schloß Wildschütz bei Trautenau
Euer hochwohlgeboren sende ich die der Mitteilung von 2. d. M. angeschlossenen Schreiben des Herrn Familiengenealogen der Familie von Wedel und des Rittmeisters a.d. Wihard mit dem Ausdruck verbindlichsten Dankes ergebenst zurück.
Der Vors[itzende] des kgl. Heroldsamts
... 17/2.
Euer Hochwohlgeboren können wir auf das gefällige Schreiben vom 11. v. M. zu unserern Bedauern nur erwidern, wie unsere Versuche etwas über die Erhebung des Anton Wihard in den Adelstand oder über die Herkunft seiner Ehefrau geb. von Wedel in Erfahrung zu bringen, gänzlich ergebnislos verlaufen sind. Namentlich || in letztere Beziehung würden wir Ihnen nur mitteilen können, was Ihnen – wie wir hören – schon ... durch den Genealogen der Familie von Wedel bekannt gegeben ist.
kgl. Heroldsamt
17/2. Kanzlei! Von dem Schreiben des Herrn M. von Wedel ist Abschrift z.u.A. zu fertigen.